fbpx
RR9Q+MF Efeler, Aydın
+90 544 811 99 91
bilgi@akademiden.com.tr

Aydın Keman Kursu

Aydın Keman Kursu

Aydın Keman Kursu ile Akademiden Sanat olarak sizlere sanat alanında başka bir müzik aleti ile eğitim veriyoruz. Öncelikle Aydına sonra ise tüm Türkiye’ye sanat konusunda eğitim vermek için çalışıyoruz. Tüm ülkemizin sanat ile iç içe olması için çabalıyoruz. Sanat ile birlikte büyüyen ve gelişen bir toplum olma yolunda emin adımlar ile ilerliyoruz. Bu çok kolay bir süreç olmasa bile sizlere sunduğumuz Aydın müzik kursu Aydın gitar kursu gibi çeşitli kurslar ile bunu mümkün hale getiriyoruz. Eğitimlerimiz öncelikle sizlere kursunu aldığınız çalmak istediğiniz ekipmanı tanıtmak ile başlıyor. Ekipmanın şeklini amacını ve tarihini öğrendikten sonra sizlere artık uygulamalı eğitimleri vermeye devam ediyoruz.

Aydın Keman Kursu

Sizlere Aydın Keman Kursu kapsamında keman ile ilgili ön bir bilgi vererek yazımıza başlamak isteriz. Keman herkesin bildiği üzere yayla çalınan telli bir enstrümandır. Keman yapısı gereği yaylı çalgılar ailesinin en geniş ses aralığına sahip çalgısıdır. Kemanın tabiri caiz ise aynı grupta olan çello, viyola ve kontrabas gibi kardeşleri mevcuttur. Keman 16. yüz yılda kendine özgü tavrı ile Avrupa da ortaya çıkmıştır. Kemanın yapısından bahsetmek gerekir ise. Kemanın teknesi yani sırtı yani arka tarafı akçaağaçtan yapılmaktadır. Göğsü ise köknardan yapılmış olup yan tarafları ise yine akçaağaçtan yapılmıştır. Bakan herkesinde çok rahat görebileceği üzere kemanın yan taraflarında girinti vardır. Sapının son kısmı ise salyangoz gibi kıvrımlı bir yapıya sahiptir.

Aydın Keman Kursu-2

Aydın Keman Kursu-2

Bu yazımızda Aydın Keman Kursu ile kapsamında bilgilendirmeye devam ediyoruz. Keman dört tele sahiptir. Bu teller pesten tize doğrudur. Ve sıralamaları sırası ile sol, re, la, mi telleridir. Dediğimiz gibi 16. yüzyılda Avrupa da ortaya çıkan keman ilk olarak İtalya ve Fransa da ortaya çıkmıştır. Kemanın toplam uzunluğu 60 cm dir. Bu 60 cm’in 36 cm lik uzunluğunu tekne denilen kısım oluşturmaktadır. Geri kalan kısmı ise sap kısmıdır. Ayrıca kemanın boyutları değişkenlik gösterebilir. Daha küçük boyutlarda kemanlarda mevcuttur. Bunlar çeyrek ve üç çeyrek keman olarak geçer. Sizlere keman akçaağaç ve köknar ikilisinde yapılır dedik. Ama bazen ekranlarda başka malzemelerden yapılmış kemanlarda görüyoruz. Bunlarda gayet mümkündür.

Keman Kursu

Aydın Akademiden Sanat olarak Aydın Keman Kursu konusunda sizlere kemanın yapısından bahsettik biraz da özelliklerinden bahsetmek gerekir ise. Evet kemanın en büyük özelliklerinden biri diğer çalgılara göre sesinin insan sesine daha fazla benzemesi. Ve yine çoğu kişinin bildiği üzere keman çene ve omuz arasına sıkıştırılarak tutulur ve o şekilde çalınır. Sol el sap üzerinde ki tellere basar iken sağ el ise yayı tutar ve bu şekilde keman çalınır. Ayrıca sapın sonunda ki kulakçıklar ile akortlar yapılabilir. Yazımızdan başında söylediğimiz gibi kemanın yanlarında girintiler mevcuttur. Bu girintilerin amacı kemanı çalar iken yayı daha rahat hareket ettirebilmeniz.

Aydın Keman Kursu-3

Aydın Keman Kursu-3

Keman toplamında 60 cm gibi kısa bir uzunluğa sahip olup ayrıca küçük bir enstrümandır. Buna rağmen 80 ile 85 arasında parçanın bir araya gelmesi ile oluşmuş bir çalgıdır. Sizlere Aydın Keman Kursu içeriğinde belgesel tadında bir eğitim olması için bir kemanın hazırlanışı içerikli belgeseller de izletiyoruz. Daha öncede çok dediğimiz gibi Aydın Akademiden Sanat olarak sizlere sanatı her şekilde ulaştırmaya çalışıyoruz. Sizlere hiç bir zaman alın bu keman şöyle çalınır şimdi hadi güle güle deyip basit bir eğitim vermedik. Sizlere önce ekipmanı ve tarihçesini anlatıp daha sonra onu nasıl çalabilirizi ya da nasıl daha iyi bir şekilde çalabilirizi gösterdik. Sizlerde Aydın Keman Kursu ve diğer kurslar hakkında bilgi almak için iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir