fbpx
RR9Q+MF Efeler, Aydın
+90 544 811 99 91
bilgi@akademiden.com.tr

Psikoloji, Kurumsal Danışmanlık ve Enneagram

Psikoloji, Kurumsal Danışmanlık ve Enneagram

İş Hayatında Enneagram ve Kişilik Testi

İş Hayatında Enneagram ve Kişilik Testi ile ilgili kazanımlarınız ve enneagramın faydalarını ele alalım. Enneagram ile ilgili ilk defa bir makale ile karşılaşıyorsanız enneagram nedir sayfamızı incelemenizi öneririz.

Psikoloji, Kurumsal Danışmanlık ve Enneagram

Psikoloji insanı derinlemesine inceleyen bilim dalıdır. Bireyin duygu, düşünce ve davranışlarının altındaki mekanizmaları açıklamaya çalışan! Kişinin ruhsal gelişimi için çeşitli yöntemlerden faydalanan bilim dalı ile kişinin mizacını, kişiliğini derinlemesine inceleyen enneagram bilgisi birbiri ile çok yakından ilişkilidir. Psikoloji ve enneagram bilgisini bütünleştirerek kişiyi tanımlamak, anlamak daha da kolaylaşmaktadır.

Enneagram bilgisi kişiye hayatının bir çok alanında fayda sağlayacaktır. Bu alanlardan birisi ise enneagramın kurumsal alanlarda kullanımıdır.

Kurumsal psikolojik danışmanlık; kurum çalışanlarının genel yaşam kalitelerini, iş doyumlarını arttırır ve daha verimli çalışmalarını sağlar. Çalışanların mutluluğu kurumların satışında ve büyümesindeki en önemli basamaktır. Kişi kurumdan maddi ve manevi anlamda doyum sağladığı zaman işinde yükselebilmekte ve verimini arttırabilmektedir. Bu nedenle kurumsal psikolojik danışmanlık ile çalışanların bireysel ve kurumsal hayatlarının dengesi sağlanmaktadır.

enneagram

enneagram

Kurumsal Danışmanlıkta Enneagram’ın Faydaları

1-Kurumdaki her çalışanın tek tek hangi mizaca sahip olduğunu keşfetmesi, kendini tanıması, güçlü ve geliştirilmesi gereken yönlerinin farkına varması,  hangi durumun kendisini rahatlattığını hangi durumun ise strese yol açtığını bilmesi, stres durumunda nasıl davranabildiği ile ilgili geri dönüt alması

2-Personellerin kendileri ve diğerleri hakkındaki farkındalığının arttırılması, çalışma arkadaşlarının mizacını öğrenmesi ve buna göre kişiler arası iletişimini düzenlemesi

3-Yöneticilerin personelleri hakkındaki farkındalığının arttırılması, her çalışanın mizacını öğrenerek etkileşim kurarken yaklaşımını bunun doğrultusunda değişimleyebilmesi.

4-İşe doğru insan alındı mı doğru insan doğru yerde oturuyor mu keşfedilmesi

5-Kurumdaki kişiler arası iletişimin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi

Kurumsal Danışmanlık Sürecinde Biz Ne Yapıyoruz?

1-Kurumla ön görüşme yapılıyor. Enneagram ile ilgili ve süreçle ilgili yeterli bilgiler verildikten sonra psikogların kurumu ziyaret edeceği bir tarih belirleniyor.

2-Psikologlarımız her çalışanla tek tek görüşerek kişilik testini uyguluyor.

3-Testin sonucu ve psikologlarımızın gözlemleri doğrultusunda elde edilen veriler ile her çalışanın tek tek mizaç tipi tespit ediliyor ve bunun doğrultusunda bireysel raporlar hazırlanıyor.

4-Bir eğitim planlaması doğrultusunda kurum çalışanlarına Enneagram ile ilgili bir eğitim veriliyor. Bununla beraber kişilere mizacıyla ilgili raporlar sunuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir